Yapay Zekânın Önemi

246

Yapay zekâ , iş dünyasında ve askeri alanda mevcut algıyı kökten değiştirmektedir. Bu konuda ortaya çıkabilecek başarı ya da başarısızlıklar, ülkelerin bekası açısından önemli sonuçlar doğurabileceğinden, askeri liderler tarafından yakından takip edilmekte ve sivil kuruluşlarla işbirliği olanakları zorlanmaktadır.

4’üncü endüstri devrimi olarak tanımlanan ve kabul gören yapay zekâ  olgusu, dünyanın hemen tüm ülkelerinde önemli bir gündem işgal etmeye devam etmekte, pek çok uzman, yapay zekânın tek başına özel bir silah olarak görülmemesi gerektiğini, tersine onun bir destek aracı olarak kullanılması gerektiğini düşünmektedir.

Liderlerin Yapay Zekaya Bakışı

Trump, Obama, Xi ve Putin başta olmak üzere dünyada önde gelen ülke liderlerinin yaptıkları açıklamalarda; yapay zekânın önemini sürekli olarak ön plana çıkardıkları görülmektedir. Örneğin; 2017 Eylül ayında yapmış olduğu açıklamada, Rusya devlet başkanı Putin, yapay zekâ  konusunda liderlik pozisyonunu ele geçirecek ülkenin tüm dünyaya hükmedeceğini açıkça belirtmiştir. Bu açıklama, diğer liderlerin yapmış oldukları açıklamalarla da desteklendiği üzere, yapay zekâ  konusunda ulaşılacak üstünlüğün tıpkı atom bombasının icadında olduğu gibi devrim niteliğinde sonuçlar yaratacağına vurgu yapmaktadır.

Yapay Zeka: Makinelerin Evrimi

Yapay zekâ  teorileri başta psikoloji, dil bilimleri, biyoloji, felsefe olmak üzere pek çok bilim dalında ilgi görmektedir. Bazı araştırmacılar biyoloji biliminde yapay zekâ yı evrim kavramının devamı olarak görmektedir. Singularity Is Near adlı kitabında Ray Kurzweil; biyolojik türlerin evrimini tartışmakta, yapay zekâ  konusunda devrim niteliğindeki gelişmeler sonucunda, kendi kendine akıllı bir hayat yaratabilecek olan makinelerin ya da diğer güçlü yapay zekâ  temelli bilgisayarların yeni evrim sürecini oluşturmasıyla, insanlığın makinelere evrimleşebileceğini iddia etmektedir. Bu evrimleşme sürecinin, teknolojik gelişmelerin temposunda ki inanılmaz hızla birlikte, insan hayatını ve dünyayı geri dönülmez şekilde değiştireceğini iddia etmektedir.

Neredeyse bütün bilim dallarında önemi kavranan ve dünyayı değiştirmesi beklenen yapay zekânın askeri alanda sadece otonom robotlar ve istihbarat veri yönetimi ile sınırlı kalacağını beklemek gerçekçi olmayacaktır. Askeri alanda özellikle personel ve malzeme yönetimi konularında büyük veri yönetimi de dahil edilerek, yapay zekâ  uygulamalarının geniş kapsamlı olarak sahada yerini alacağı düşünülmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz